בחרו עמוד

שימור הזכרונות מיום ההולדת חשוב כמעט כמו המאורע עצמו. אחרת, איך ה"תכשיט" שלנו ידע שחגגנו לו? וכמובן, תמיד נחמד להתענג על תמונות יום הולדת .

צילום ילדים הוא דבר לא פשוט, ולא רק במסיבות יום הולדת, וזה בהחלט אתגר לא פשוט.

במסיבות יום הולדת, במיוחד של ילדים, יש הרבה תנועה, הרבה אקשן, הרבה צבע והרבה אנרגיה. לכן, לא קל להכניס את כולם לתמונה, בתוך כל ההתרגשות והשמחה.

להלן מספר טיפים לצילום מסיבת יום הולדת של ילדים ולהפקת תמונות יום הולדת מוצלחות:

1. קבעו מראש מי יצלם

לא תרצו לגלות בסוף המסיבה שאף אחד לא טרח לצלם תמונות יום הולדת במסיבה. קבעו מראש מי יצלם, וידעו אותו שזו אחריותו. כך תדעו שישארו לכם זכרונות מהמסיבה, ותוכלו להנות בראש שקט.

2. צלמו בגובה הילדים

חשוב לזכור כאשר מצלמים ילדים, לצלם מנקודת המבט של הילדים. רבים מצלמים את הילדים מלמעלה, בעמידה, ומקבלים תמונות יום הולדת חסרות פרופורציה. לכן, התכופפו וצלמו את התמונות בגובה עיניי הילדים.

תמונות יום הולדת

3. שנו זווית הצילום ואורך המיקוד

בשונה מהסעיף הקודם – כדי להכניס חיים לתמונות, מדי פעם כדאי לשנות את זווית הצילום ואורך מיקוד העדשה. ניתן לצלם מספר תמונות יום הולדת ממש מלמעלה (אפשר אפילו לעלות על כיסא – זה נראה מצוין כאשר מצלמים קבוצת ילדים), אך גם אפשר לרדת ממש נמוך ולצלם את הילדים מלמטה למעלה. אפשר גם לנסות מגוון אורכי מוקד, הנעים בין זווית צילום רחבה, שתופסת את כל המסיבה, עד צילום ממוקד של ילדים ואלמנטים במסיבה. כך נקבל סדרת תמונות יום הולדת דינמית ומלאת חיים.

4. שימו לב לפרטים

דרך טובה להוספת עניין לתמונות היא התמקדות על הפרטים של יום ההולדת. למשל, לצלם מספר תמונות יום הולדת לפני הגעת האורחים – אם זה העוגה, הקישוטים, הבלונים וכדומה. זה יכול להיות גם תמונות יום הולדת של ערימת המתנות, או תמונות של שולחן האוכל המלא כל טוב. כדאי לצלם מקרוב את האלמנטים האלו, כך שימלאו את הפריים (גם אם הם יראו קצת אבסטרקטיים). זה יכול להראות נפלא כשנפזר את התמונות האלו באלבום, בין תמונות האנשים.

5. צלמו בנדיבות וללא התראה

התמונות הטובות ביותר, הן של ילדים והן של מבוגרים, הן תוך כדי הפעילות. לכן, יש לצלם בצורה כזו שהצילום לא יפריע לפעילות, והתמונות יבטאו את המצב הטבעי והלא מבוים של המצולמים. ניתן לעשות זאת על ידי צילום מרחוק עם עדשת זום ארוכה. אפשרות נוספת "לתפוס אותם על חם" תוך כדי הפעילות, היא להצטרף לפעילות עצמה, ולצלם תוך כדי.

תמונות של יום הולדת

6. תכננו תמונות יום הולדת מראש

בניגוד לסעיף הקודם, כדאי לתכנן מראש איזה תמונות הם בגדר חובה במסיבה – כמו תמונות יום הולדת קבוצתיות, תמונות יום הולדת עם ההורים/האחים/הסבא והסבתא, תמונות יום הולדת עם העוגה וכיבוי הנרות, פתיחת המתנות, בזמן ההפעלה, וכדומה.

7. תנו לילדים לחוש קרבה אליכם.

אמנם זה בדרך כלל כיף שמצלמים אותך בזמן המסיבה, אבל יש ילדים שפחות נוח להם עם זה. לכן, כדאי לעשות מאמץ ולהתחבב על הילדים, כך שיהיו משוחררים כשנצלם אותם. גם אם זה אומר לא לצלם כל הזמן, לפחות בהתחלה.

8. דעו מהי תוכנית המסיבה

כדי ללכוד את כל הרגעים החשובים במסיבה, מומלץ לדעת כיצד היא מתוכננת – כלומר מתי כולם אמורים לשבת, מתי שלב כיבוי הנרות, מתי זמן פתיחת המתנות וכן הלאה. כך המצלמה תהיה במקום הנכון ובזמן הנכון, לפני כל מאורע.

9. צלמו תמונות יום הולדת של לפני המסיבה ואחרי המסיבה

זה דבר מדהים לראות איך החדר (והאנשים) משתנים תוך שעה-שעתיים לאחר שמגיעים אליו חבורת ילדים. לכן, כדאי לתכנן מראש את התמונות של לפני תחילת מסיבת יום ההולדת. זה יכול להיות מספר תמונות יום הולדת ממוקדות באלמנטים שונים של המסיבה (ראו למעלה), אך גם תצלומים של ילד יום ההולדת כאשר הוא לבוש ונראה במיטבו. בסוף המסיבה נצלם שוב, ונוכל להשוות בין הלפני והאחרי (מה שיכול להיות משעשע ביותר).
10. התאימו את הגדרות האיזון הלבן (White Balance).

כיוון שלא מעט מסיבות ימי הולדת נערכות בפנים הבית, התאורה עלולה להיות קצת בעייתית. לרוב ייפול קצת אור מלאכותי על התמונות, דבר שיגרום להם להראות בגוונים שונים. הדרך הפשוטה ביותר להתגבר על זה ולהבטיח שהתמונות יהיו בצבע הנכון והאמיתי, היא ללמוד להשתמש בבקרת האיזון הלבן (white balance). אמנם זה נושא בפני עצמו למאמר נפרד, אבל ברוב המצלמות הדיגיטליות יש מגוון הגדרות אוטומטיות עבור מצבי תאורה שונים. כדאי לנסות לפני המסיבה לשחק עם זה ולקבל את ההגדרה הנכונה.

11. השתמשו בפלאש מהבהב או במסך לריכוך האור

אפרופו תאורה – כדאי לכם להשתמש בתאורה נוספת אם המסיבה נערכת בתוך הבית. אפשר להעזר גם בהגדלת הגדרות ה-ISO. אבל אלא אם יש לכם הרבה אור טבעי או עדשה מאוד מהירה, כנראה שתצטרכו להשתמש בפלאש. אם יש לכם פלאש על המצלמה, ניתן לקבל את התוצאות הטובות ביותר על ידי פלאש מהבהב או מסך ריכוך על הפלאש, כך שהפלאש לא יאיר בצורה צורמת ולא יפה על אובייקטי הצילום (תופעה נפוצה בצילום תמונות יום הולדת רבות).

12. צלמו כאשר המצלמה במצב מתמשך

אחת הדרכים היעילות ביותר לצילום תמונות יום הולדת היא לצלם במצב מתמשך (burst) – מצב בו המצלמה מצלמת סדרת תמונות רצופה במהירות. זו תכונה שימושית במיוחד בצילום ילדים, שיושבים במקום מעט מאוד, אך גם אסטרטגיה לא רעה לצילום רגעים חשובים במסיבה, כמו זמן כיבוי הנרות (בו נקבל הזדמנות של מספר שניות בלבד לצלם).

13. אל תשכחו את המבוגרים בתמונות

בדרך כלל במסיבת יום הולדת נרצה להתמקד בילדים, אך תמונות יום הולדת מרתקות לא פחות אנחנו יכולים לקבל גם מהמבוגרים המשתתפים במסיבה. התגובות שלהם לילדים יכולות להיות מרתקות, לכן נרצה לכלול גם אותם בתמונות – בעיקר המבוגרים מהמשפחה הקרובה.

WhatsApp chat