בחרו עמוד


לפני כמה ימים ערכתי יום הולדת לבתי, בהפעלה עצמית כמובן. הפעם, לא אספר על מה היה במסיבה עצמה, אלא דווקא במה שהיה אחרי המסיבה.
עם סיום מסיבת יום ההולדת (שהיתה עם ערכת הפעלות בנושא יום הולדת מהאגדות), בתי הגיעה אליי עם מבט של תחינה בעיניים: “אמא, אפשר עכשיו לפתוח את המתנות?…”.
אבל זו לא היתה רק חוגגת יום ההולדת, אלא היא מלווה בשלוש אחיותיה וכולן להוטות לפתוח מתנות, לקרוא ברכות ואיך לא לקרוע ניירות.
עכשיו – עמדה לפני התלבטות. מנסיוני ממסיבות קודמות, יש כמה סוגים של מתנות –
• משחקי קופסא – שרובן נפתחות, ומעבר לעיון ראשוני בהן, אף אחד לא טורח ללמוד את החוקים והם מובלות אחר כבוד אל ארון המשחקים העמוס גם כך ושם הן נשארות, לדראון עולם.
• בובות – מתווספות לערימת הבובות הגדולה שאט-אט תופסת יותר ויותר שטח מהמיטה, כך שבקרוב מאוד הן יצטרכו כבר מיטה משלהן.
• ספרים – מעיינים בספר פעם, אולי פעמיים, ואז הספר חובר לחבריו על מדף או כוננית הספרים שמאיימת להתפוצץ מרוב עומס.
• וכמובן בגדים – שגם אם נצא מנקודת הנחה שהבגדים נוחים ומתאימים (מקסימום, תמיד אפשר להחליף), מצטרפים לשאר הבגדים בארון המלא עד גדותיו, וביננו – לכמה בגדים ילדה בת 6 זקוקה?
אז איפה ההתלבטות? האם לאפשר לילדתי היקרה לקרוע את המתנות ולהנות מאותו אושר רגעי בפתיחת המתנות (שכן, אין נפלא ממנו, גם אם הוא לכמה רגעים), ואז לשבור את הראש איפה משכנים את כל הציוד הנפלא והחדש, או לחילופין, להסתכל על מתנות יום ההולדת, להחליט מה באמת נחוץ ואת אלה שלא – להחליף בחנות למתנה גדולה שהיא בוחרת.
אצל הגדולה הייתי נחרצת יותר, היה ברור לי בדיוק מה צריך לעשות.
בסוף בחרתי באפשרות השנייה. ביתי כמובן לא עמדה בפיתוי, ולמרות בקשתי להשאיר את המתנות סגורות, ברגע אחד של חוסר תשומת לב שלי היא פתחה את כולן, פשוט הכל. לא רק עטיפות של מתנות יומולדת, אלא כל משחק ומשחק על חלקיו. אז עכשיו אני שוברת את הראש מה אני עושה עם כל המתנות הנפלאות והחדשות האלה, במיוחד שחלק מהן לא ראויות להכנס לארון המשחקים.
ואז עלה בי הרעיון – חוויות במקום מוצרי צריכה! כי בסוף, כמה צעצועים, בגדים וספרים אנחנו צריכים? אבל חוויות – הן יישארו איתנו בזכרון לתמיד.
אז ביום ההולדת הבא אוסיף להזמנה למסיבה בקשה מהמוזמנים:
“אורחים יקרים! כיוון שיש לי די והותר צעצועים, בגדים, ספרים ומשחקים, אשמח אם המתנה שתבחרו להביא תהיה חוויתית, לדוגמא:
– שובר לגלידה או לפיצה.
– כרטיס כניסה למשחקיה או לבריכה.
– כרטיס לסרט או להצגה
– מנוי לעיתון
כמובן שכל מתנה תתקבל בברכה!”.
נראה לי שזה הפתרון לילדי הגן, מתנות יומולדת מוחשיות, שלא חייבות להיות פיזיות, שניתן למשש ולחוש.
מעניין אם המסר יצליח לעבור. מה דעתכם? הגזמתי או שיש כאן הגיון?
אז איך אתם מתמודדים עם מתנות יום ההולדת? אשמח לקבל כאן תגובות מהניסיון שלכם.

Orit Fischbein:

אפשר להחליט מראש עם הילד שבוחרים 3-4 מתנות ואת היתר תורמים לילדים אחרים (זה מה שעושים אצלנו בבית)

שמעתי על יוזמה שהציעו בכיתה מסוימת כל הורה שם במעטפה 20 ש”ח והילד מחוייב להכין ברכה יפה ומושקעת. אח”כ הולכים לחנות וקונים מתנה אחת מכל הנוכחים. גם הרעיון שהצעת הוא מקסים! כל עוד מחליטים במשותף, כל ההורים, בתחילת שנה על אופי המתנות זה מצוין!
אני ביקשתי מכל הורה שייתן 20 ש”ח ואז הלכתי עם בני והוא בחר לעצמו לגו, גם חסכנו זמן וכסף להורים וגם הילד בחר מתנה שהוא אוהב
אנחנו גם תרמנו תמיד חלק נכבד מהמתנות. מה שהיה לנגה קשה להיפרד לגמרי תרמנו למשחקיה של הישוב ולמרפאה לחדר ההמתנה של טיפת חלב ושם היא יכלה ליהנות מהצעצועים מבלי שיתפסו לנו מקום יקר בבית, וגם ילדים אחרים נהנו.
אנחנו דנים בהרכב משפחתי על כל מתנה ומתנה: לשמור או להחליף (ויש ערימת אולי שאחר כך דנים עליה שנית). הילדים יודעים שיש להם מספיק צעצועים וכו’, והסברנו להם שאם הם מחליטים להחליף אז כך יש להם אפשרות לקחת משהו אחר שיימצא חן בעיניהם יותר, וגם “לצבור” כמה מתנות להחלפה מחנות אחת ואז כך לקחת משהו גדול יותר. אנחנו משתדלים לכבד את ההחלטה שלהם לשמור/להחליף אבל כן מנסים לשכנע אם לדעתנו עדיף אחרת.
 פעם אחת, אחרי המסיבה או למחרת, וזה יחסית מהיר. לא רק שהם מסכימים, לדעתי זה גם מאוד מעצים אותם שמקשיבים להם, מכבדים אותם ומתחשבים בדעתם, והם שותפים מלאים בדיון משפחתי. זה מבחינתי לחלוטין אימון לחיים להתנהלות בצוות, לקבלת החלטות, להשתתפות בדיון…
ודרך אגב, לפעמים יש חילוקי דעות גם ביני לבין בעלי, וזו דרך להראות להם שגם מבוגרים לא תמיד מסכימים ביניהם אבל הם מנהלים דיון בצורה מכובדת.
קשה לי להאמין שאפשר לתת שובר לפיצה. כניסה לבריכה זה יקר. לא כל גלידריה יכולה לחלק שוברים…. זה בעייתי. אבל בגדים זה כן נחמד, עדיף לתת גיפט קארד לחנות בגדים טעון למשל ב-30 ש”ח (או מה שלא יהיה התקציב) ואז ניתן לממש לפי הצורך והעונה.
 לחלק עם הילד בבית חולים במיון/במחלקות. מלמד נתינה.
Debbie Katzav Sumeruk
דקלה לא ציינת בת כמה ביתך אל אני משערת שמדורב בגיל גן. בגיל זה הרעיון שהעלת הוא נהדר!! בגילאים קצת יותר בוגרים (6 או 7, תלוי בילד) אני מציעה להשתמש ברעיון של “מתנה במעטפה” ולגייס לכך את כל/רוב הכיתה. הילד זוכה לבחור מה הוא רוצה לקנות (או לחסוך למשהו גדול יותר), אין את בעיית המתנות הרבות והלא שוות שציינת בפוסט, וגם חוסך המון זמן להורים של הילד החוגג וגם של הילדים האורחים, ואפילו חוסך להם כסף כי הרעיון הוא להביא סכום צנוע – 20-30 ש”ח כל ילד. וכמובן לא לשכוח ברכה משוקעת ויפה!!! הנה דוגמא באתר
 קרן לביא-אברהם

העומס בחפצים לא נגרם ממתנות יום-ההולדת אלא ממתנות “סתם” שקונים או מקבלים מידי פעם, והן מצטברות על המדפים ללא שימוש. ההנאה והחוויה מפתיחת מתנות יום-ההולדת, רשרוש הניירות והקריאה המשותפת של הברכות (אותן אני שומרת) היא חוויה כל כך מהנה וחשובה שחבל לוותר עליה. הפתרון שלי הוא לא לקנות משחקים וצעצועים במשך השנה אלא ביום ההולדת בלבד או בחגים (למשל, תמורת האפיקומן בפסח). במקביל, למיין מידי פעם את החפצים שהצטברו, ולמסור את כל אלה שאין בהם שימוש.

 

 

 

יש לכם שאלות?

צרו קשר - אנו חוזרים לכולם תוך 24 שעות.

רעיונות לימי הולדת
ערכת הפעלה ביתית לחדר בריחה ומסיבה
WhatsApp chat